Zaměření příčných profilů na tocích

Zaměření příčných profilů na tocích2024-04-27T00:27:15+02:00

Stanovení stupňů povodňové aktivity u hlásných profilů

Stupně povodňové aktivity (SPA) jsou směrodatné limity výšky hladiny v toku, při jejichž dosažení aktivuje povodňová komise obce postupy dle svého povodňového plánu. Určují se tři stupně SPA. I. SPA – bdělost, II. SPA – pohotovosti a III. SPA – ohrožení.

Pro stanovení vodních stavů jednotlivých stupňů SPA jsou vytipovaná kritická místa na toku, kde dochází nejdříve k vybřežení vody při povodni. Pro přenos směrodatných stavů SPA z vytipovaných míst do místa hlásného profilu se využije zaměření příčných a podélných profilů toku v místě vybřežení a v místě hlásného profilu. Ideálním stavem je, pokud se navíc provede přepočet výšky dna toku v místě hlásného profilu na = „0“ na limnigrafické lati na nadmořskou výšku. Tato hodnota slouží jako podklad pro konstrukci vodočetné latě i pro její instalaci v hlásném profilu.

Návrh stanovení SPA dle skutečného zaměření

Stanovení SPA se řídí metodikou MŽP „Lokální výstražné a varovné systémy v ochraně před povodněmi“.

Prvním krokem ke stanovení SPA je výběr povodňového úseku. V celém úseku by měly být přibližně stejné charakteristiky povodňového režimu a přibližně stejný stupeň ochrany území před povodněmi.

Druhým krokem je výběr kritického místa, případně kritického profilu v povodňovém úseku, kde dochází ke vzniku povodňových škod nejdříve, a je tak rozhodující pro řízení opatření k ochraně před povodněmi. Pro výběr je výhodné, pokud jsou k dispozici podklady, jako stanovená záplavová území, zaměření toku, letecké snímky záplav, které se využijí ve spojení s hydraulickými výpočty kritických úrovní hladiny. V případě, že nejsou takové podklady k dispozici, provede se výběr na základě terénního průzkumu a místních zkušeností z minulých povodní.

Třetím krokem je stanovení průtoků, které v kritickém místě nebo místech budou odpovídat směrodatným limitům pro SPA. Pro tyto účely je vhodné kritický profil nebo dostatečný kritický úsek zaměřit spolu s podélným sklonem dna a hladiny a provést hydraulický výpočet, případně vytvořit hydraulický model.

Čtvrtým krokem je převedení směrodatných průtoků, a jim odpovídající výšky hladiny v kritickém profilu na odpovídající průtoky a výšky hladiny v hlásném profilu s rozlišovací úrovní min. 5 cm. Převedení směrodatných limitu SPA se neobejde stejně jako u kritického profilu bez stejného podkladu, tj. zaměření hlásného profilu nebo dostatečného úseku u hlásného profilu spolu s podélným sklonem dna a hladiny za účelem provedení hydraulického výpočtu. U toku, kde je stanoveno záplavové území, tj. existuje stávající model, bude pro výpočet SPA využito tohoto modelu.